Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Mazowiecki Klaster Chemiczny rozwija branżę kosmetyczną

11-02-2015  Aktualności

​W dniu 10 lutego 2015 r. w Warszawie w Instytucie Chemii Przemysłowej odbyło się II spotkanie przedstawicieli branży kosmetycznej. Organizatorami spotkania była Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. w ramach projektu ERICE „European Regions for Cluster Excellence” oraz Mazowiecki Klaster Chemiczny, którego koordynatorem jest Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A.

Mazowiecka branża kosmetyczna, jako jedna z najbardziej innowacyjnych i rozwojowych na rynku, spotkała się już po raz drugi w celu wypracowania wspólnej strategii rozwoju, która pozwoli firmom i instytutom być bardziej konkurencyjnym zarówno na rynku polskim jak i europejskim. Oczekiwanym rezultatem współpracy jest poprawa dialogu branży z administracją publiczną, określenie i wskazanie przyszłych rynków a przede wszystkim wypromowanie mazowieckiej branży kosmetycznej oraz uwidocznienie firm i podmiotów klastra na rynku europejskim.

Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki tematyczne. W pierwszym z nich prelegenci m.in. z Instytutu Chemii Przemysłowej, UNEP/GRIP – Centrum Informacji o Środowisku, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przedstawili ofertę swoich instytucji w ramach podjęcia działań i współpracy z branżą kosmetyczną. W drugim omówione zostały tematy związane z eksportem polskich kosmetyków na nowe rynki, zaprezentowane przez przedstawicieli British Polish Chamber of Commerce oraz Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Nie zabrakło także akcentu, w ramach trzeciego bloku tematycznego, dotyczącego finansowania innowacyjnych działań w ramach regionalnych i krajowych funduszy unijnych. Tutaj swoje prelekcje mieli przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Podsumowaniem wszystkich wystąpień związanych z innowacyjnością, finansowaniem projektów, exportem oraz niedoborem wykwalifikowanych kadr była krótka prezentacja przedstawiciela Mazowieckiego Klastra Chemicznego, który przedstawił kierunki rozwoju klastra w odniesieniu do branży kosmetycznej oraz zaprosił kolejne podmioty do podjęcia współpracy w ramach klastra.

Lutowe spotkanie branży kosmetycznej zakończyło się deklaracją utworzenia grup roboczych w celu wypracowania metod i kierunków działania mazowieckiej branży kosmetycznej.

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN