Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Noc Innowacji w PPPT

12-10-2020  


W dniu 10 października 2020 r. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A., jako tegoroczny Partner Festiwalu Cyfryzacji, postanowił w ramach wydarzenia zorganizować webinar pn. „Eksperymentowanie i projektowanie innowacji w warunkach szkolnych”, który odbył się za pośrednictwem platformy Zoom. Spotkanie poprowadził dr hab. Janusz Kempa, wieloletni profesor Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Warszawskiej, członek Stowarzyszenia Nowoczesna i Innowacyjna Edukacja w Płocku.

Ideą przedsięwzięcia było pokazanie młodym ludziom, że dociekliwość, kreatywność oraz twórcze odkrywanie jest drogą do generowania niestandardowych pomysłów i rozwiązań, a te z kolei tworzą innowacje. Innowacje, które budują nie tylko przyszłość, ale przede wszystkim zmieniają teraźniejszość, a nawet, jak pokazał jeden z projektów profesora Kempy - weryfikują przeszłość.

W trakcie webinaru profesor Kempa zaprezentował projekty, które pod jego kierownictwem brały udział w konkursie BL4S (BEAMLINE DLA SZKÓŁ) w latach 2016-2020, z czego jeden był zwycięzcą edycji BL4S 2016 i dotyczył badania piramid cząstkami elementarnymi – miuonami (tytuł projektu: Pyramid Hunters). Sprawdzenia teorii noblowskiej (amerykańskiego fizyka prof. Luisa Alvareza, nagrodzonego Nagrodą Nobla w 1968r. w dziedzinie fizyki) i jej podważenia, podjął się gość naszego spotkania wraz z grupą płockich licealistów. W konkursie BL4S 2016, organizowanym przez CERN w Genewie grupa ta zwyciężyła i miała możliwość przeprowadzenia dokładnych badań z wykorzystaniem infrastruktury największego ośrodka badawczego w Europie, m.in. w pełni wyposażonej linii akceleratora cząstek elementarnych.​ 


 

​​​

Powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN