Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Partnerstwo chemiczne - S3 Platform

11-06-2019  

PPPT podjął się udziału w projekcie pn. Partnerstwo chemiczne – grupa robocza do spraw zrównoważonych procesów technologicznych.
Projekt jest koordynowany przez ECRN –European Chemical Region Network.
Regionem wiodącym w grupie roboczej jest  ACCIÓ z Barcelony, region Katalonii. Pozostali interesariusze to grupa z Mazowsza,  Institute of Chemical Research of Catalonia, Centre for BioTechnological and Agrofood Developments University of LLeida z Hiszpani, IQS Research Chemical Institut University Ramon Llull z Barcelony, Advances materials Cluster z Katalonii, Institute for Structural Policy and Economic Development oraz ReConfirm. ReConfirm to inicjatywa współpracy regionalnej na rzecz modernizacji przemysłu jest projektem finansowanym ze środków UE zaprojektowanym specjalnie, aby pomóc europejskim regionom i zainteresowanym stronom w realizacji ich planu działania w ramach platformy inteligentnej specjalizacji na rzecz modernizacji przemysłu.
Grupa robocza z regionu Mazowsza skupia następujące podmioty: Instytut Przemysłu Organicznego,  MPack – producent tub polietylenowych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Chemii Przemysłowej, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Jej główne cele to:
- Identyfikacja potrzeb biznesowych sektorów powiązanych z branżą chemiczną
- Odwzorowanie mocnych stron, istniejących i powstających technologii,  które mogą rozwiązać wyzwania branży
- Mapping urządzeń i potencjału technologicznego
- Uwypuklanie rozwiązań technologicznych mających wpływ na inne sektory gospodarcze
- Identyfikacja międzynarodowych możliwości i trendów, w kierunku przekształcenia ich w propozycje projektów
- Utworzenie wspólnej wizji do działania

Odbyły się już dwie wideo/telekonferencje, i zostały uszeregowane tematy wiodące, cele i zainteresowanie poszczególnych regionów z dziedziny przemysłu chemicznego.
Propozycje tematów jakie zostały wyszczególnione to:
1. Flow chemistry
2. Katalizatory i Biokatalizatory
3. Naturalne solwenty, Nowe procesy oczyszczania i separacji
4. Chemia 4.0. Modelowanie procesów Cyfrowe bliźniaki, integracja procesów  produkcyjnych i logistycznych, cyberbezpieczeństwo, czujniki.
5. Poprawa efektywności energetycznej procesów chemicznych
6. Procesy z niskim lub prawie zerowym wytwarzaniem CO2.

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkie zainteresowane firmy i instytucje z branży chemicznej w tej grupie roboczej. Prosimy o kontakt z Izabelą Żochowską izabela.zochowska@pppt.pl lub pod nr 243640356.

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN